Miłośnicy gór z klas ósmych odwiedzili Tatry Polskie

W dniach 30 maja – 3 czerwca 2022r. młodzież klas ósmych naszej szkoły zwiedzała południe Polski.

Na początku uczniowie odwiedzili podziemia Kopalni Soli oraz Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. W kolejnych dniach pod opieką pań przewodniczek zmierzyli się ze słynną trasą turystyczną na Morskie Oko, podziwiali panoramę Tatr Zachodnich z Rusinowej Polany, zdobyli Gęsią Szyję, maszerowali Doliną Suchej Wody Gąsienicowej, a także wspięli się na Nosal, z którego roztaczał się cudowny widok na Kuźnice i Kasprowy Wierch. Uczniowie mieli również okazję wjechać kolejką na Gubałówkę, spacerować po Zakopanem, poznać słynne Krupówki oraz obejrzeć wystawy w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Nie obyło się bez wizyty w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

W ramach odpoczynku po trudach wędrówki młodzież miała okazję na regenerację swoich sił na termach w Chochołowie oraz dzięki uprzejmości państwa Chyc-Kuros z Mursasichla doświadczyła przyjemności przejażdżki góralskimi bryczkami i wspólnej zabawy przy ognisku.

Ostatniego dnia, w drodze powrotnej, ósmoklasiści zawitali do Krakowa. Korzystając z ogromnej wiedzy pani przewodnik, poznali namiastkę historii miasta. Podziwiali Wawel, Sukiennice, Stare Miasto, Kościół Mariacki. Zawitali również pod grotę smoka wawelskiego. Mieli okazję odsłuchać słynny hejnał z wieży mariackiej. Odwiedzili Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego i spacerowali po krakowskich Plantach.

Wycieczka była pełna wrażeń. Mimo trudów wspinaczki i dużego zmęczenia zapewne będziemy wspominać ją z utęsknieniem. Tym samym dziękujemy: państwu Splitt za zorganizowanie tak atrakcyjnego wypoczynku, państwu Agnieszce i Wojciechowi za gościnę i przepyszne posiłki oraz Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej w Mroczy za dofinansowanie wycieczki.